Grzejniki elektryczne mogą ogrzewać pomieszczenia na dwa sposoby, poprzez konwekcję lub radiację. O konwekcji mówimy wtedy, gdy nagrzewane zostaje powietrze znajdujące się wewnątrz grzejnika. Gdy jego temperatura wzrasta, powietrze zaczyna się unosić, wymuszając jego cyrkulację. Ten sposób ogrzewania nie jest polecany alergikom, ponieważ może powodować wzniecanie cząsteczek kurzu. Alergicy powinni więc korzystać z grzejników radiacyjnych. Emitują one promieniowanie podczerwone, przypominając swym działaniem słońce. Oddziałują bezpośrednio na przedmioty znajdujące się w ich zasięgu, zwiększając odczucie ciepła. Nie powodują ruchu powietrza, dlatego polecane są osobom uczulonym na kurz.

Jeśli chodzi o grzejnik elektryczny  konwekcyjne, to najlepiej sprawdzają się one w łazienkach oraz miejscach o dużej wilgotności, ponieważ przyczyniają się do osuszenia powietrza. Ich charakterystyczną cechą jest to, że szybko się nagrzewają i stygną. Nadają się więc do okresowego dogrzewania pomieszczeń. Zaletą takich urządzeń są także niskie koszty zakupu oraz łatwy montaż. Wśród elektrycznych grzejników konwekcyjnych, na rynku znaleźć można także termowentylatory. Wyposażone są one w grzałkę oraz wentylator, który wydmuchuje ciepłe powietrze i zasysa chłodne. Urządzenia tego typu powodują szybkie nagrzanie pomieszczeń.

W przypadku elektrycznych grzejników radiacyjnych największą popularnością cieszą się te olejowe. W tym wypadku elementem grzewczym jest olej znajdujący się wewnątrz urządzenia. Nagrzewa się on wolno, jednak długo stygnie, dlatego też grzejnik ten uważany jest za wydajny i oszczędny. Mniej oszczędne są natomiast grzejniki elektryczne ceramiczne. Chociaż nagrzewają się szybko, to wykorzystują do tego dużo prądu, dlatego stosuje się je raczej do dogrzewania pomieszczeń.

News Reporter